PES: ČESKÝ ŠAMPION & JUNIOR ŠAMPION
Canterbury Tale von der Ischlerbahn - domácí jméno JEFF

Jeff je importovaný z rakouské chovatelské stanice, zaměřující se hlavně na zdraví kolií
a přesto nese oční vadu PRA, zřejmě centrální formy, která mu byla nalezena v 7 letech věku. Musím přiznat, že já sama si ani ničeho na jeho očích či jeho chování nevšimla, bavila jsem se o očních vyšetřeních s jiným pejskařem a na základě toho mne napadlo, že jsem Jeffovi ještě nikdy nenechala dělat opakované klinické vyšetření DOV v dospělosti a zrovna jsem druhý den byla objednaná na DOV se štěňátkem jedináčkem, takže se přímo nabízelo psa vzít sebou. Štěněčí vyšetření měl čisté a já si byla vzhledem k jeho původu tak jistá, že u něj musí být vše vpořádku. A také jsem jej od jeho potomků "L" v jeho pěti letech už neplánovala používat v chovu, o rok později narozená Pia byl spíš takový zázrak přírody, vypadalo to, že prostě s Charminkou potomky nikdy mít nebudou.
MVDr Lenskou Jeffovi bylo v dubnu 2018 diagnostikováno PRA, ještě jsem šla na DOV k MVDr Beránkovi o tři týdny později a ten to nezávisle diagnostikoval též. Okamžitě jsem zaslala jeho vzorek krve do americké laboratoře Optigen, která v minulosti ve výzkumu kauzálních mutací očních vad u psů měla myslím nejvíce úspěchů. Na základě odborného popisu jeho oční vady MVDr Beránkem v Optigenu provedli všechny stávající testy popisu odpovídající i pro jiná plemena - a všemi těmi testy prošel s výsledkem free/normal.
Celé dny jsem se snažila shánět o tomto onemocnění informace na internetu, přes své zahraniční přátele apod. Zahraniční přátelé mne přesvědčovali, ať Jeffovi nechám udělat vyšetření ECVO od specialisty ještě v jiné zemi, prý není možné, aby se u kolie vyskytla oční vada PRA, kterou by neukázal genetický test na PRA-rcd2 (ten on má čistý). Informací na internetu konkrétně o PRA u kolií je velmi málo a značně rozporuplné. Většinou bylo všude psáno, že centrální forma PRA souvisí s nedostatkem vitamínu E, že je závislá i na prostředí, krmení, dědičnost neznámá. U některých plemen je objasněna, může být i autosomálně dominantní s penetrací (tj že stačí aby ji nesl jeden z rodičů, ale na všech potomcích, kteří ji nesou, se nemusí projevít.
V únoru 2019 projednával Výbor klubu chovatelů collií a sheltií Praha tento případ, vzal do úvahy popis jeho onemocnění od MVDr Beránka i doporučení toho odborníka z hlediska chovu. Pes sám byl z chovu vyřazen a jeho potomci musí mít před případným použitím k chovu platný tj. ne déle než rok starý certifikát klinického očního vyšetření DOV s výsledkem PRA prostý.
Pes nevidí dobře na blízko přímo před čumákem, při horších světelných podmínkách. Na střední vzdálenost dle slov specialisty vidí normálně a pokud by měl štěstí a nepřidružila se katarakta, nemusel by vůbec zcela oslepnout.
Od dubna 2019 je DNA tohoto psa a více jak 30 jeho nejbližších příbuzných zkoumána v genetické laboratoři v zahraničí za účelem najítí kauzálních mutací, vytvoření genetického testu na toto onemocnění a objasnění způsobu jeho dědičnosti.

otec 6 štěňat "E" a 4 štěňat "F", 1 štěněte "CH", 7 štěňat "L" a 1 štěněte "P"

3 x CAJC, 4 x CAC, 3 x res CAC, Oblastní vítěz, Krajský vítěz
zkoušky ZVOP, ZOP

Otec Jeffa: Sir Hardes vom Brüggener-Land, zlatý, MDR1+/+, CEA DNA Carrier, HD A

Matka Jeffa: Umbra vom Hause Reinhard, zlatá, MDR1+/-, CEA/PRA/KAT frei, HD A


Naskenovný výňatek z pracovní legitimace Umbry se složenými zkouškami (je to sešítek)Průkaz původuIdentita - genetický profil jedince dle ISAG 2006Zkoušky:

Zdravotní vyšetření: