Novinky:

Novinky 2018

Novinky 2017

Novinky 2016

Novinky 2015

Během listopadu měl Xiro Amber Mane z DL zdravotní problémy způsobené oboustranným genetickým postižením Zánětlivým onemocnění plic IPD. V prosinci to již bylo lepší.

30.11.2019 získal Ully Black Sir z DL na MVP Letňany titul CAJC, v neděli 1.12. CAJC získal jeho bratr Uran. Olivia Oyl Lady vom B-L získala res CAC a Queran Black Prince VD.

23.11.2019 se zúčastnili někteří pejsci z mého chovu Klubové výstavy na Kladně, z jejich ocenění jsem měla radost.
Uchovněni byli po Free Willy of Woodquarter a Olivia Oly Lady vom Bruggener-Land:
Tabby Sir Olwill z DL (CEA,MDR1,DM,JRD,IPD vše +/+ bez mutací),
Tarzan Sir Owill z DL (CEA +/-, MDR1,DM,IPD +/+),
a po Indy Blue z DL a Forgotten Charm von der Ischlerbahn: Ully Black Sir z DL (CEA +/-, MDR1 +/-, DM, IPD, JRD +/+, HD B)

Testy na IPD již dělají i v laboratoři EVG a Slovgen!!!!!

30.10.2019 Wanda a Windy již jsou u nových pánečků. S Wandou jsem ještě před tím složila zkoušku NHAT v Libhošti ve stáří 6 měsíců a 9 dní.

Na začátku podzimu jsem byla s Carou Dark Peony z DL na třech výstavách ve třídě veteránů, na kterých získala pěkný posudek a ocenění V1 a získala titul Český veterán šampion.


S Carinou a Diankou jsem se zúčastnila mezinárodní zkoušky vloh z pasení NHAT v Dajaveře. Obě zkouškou úspěšně prošly přestože ovečky naposledy viděly před mnoha lety.

Během léta jsem byla s Jeffem (Canterbury Tale von der Ischlerbahn) na třech výstavách ve třídě veteránů, na kterých získal krásný posudek a ocenění V1 a tudíž získal titul Český veterán šampion.


27.7.2019 Mám zde dvě štěňátka, která hledají pánečky. A to tricolorní fenku kolie z vrhu W, Wandu, která je CEA, MDR1, DM geneticky NORMAL +/+. Tato fenka je na jednu stranu velmi mazlivá, klidná, na druhou stranu je velmi běhavá, běhá velice rychle a neúnavně a pořád se snaží hledat, kde a přes co by se dalo přelézt, přeskočit. Xiro je z druhého vrhu, po Forgotten Charm von der Ischlerbahn, je to moc milá mazlivá kulička s velkou chutí k jídlu. Geneticky je CEA +/-, MDR1 a DM +/+ by parentage, výsledek nového testu na IPD mu dobře nevyšel.Od 3.7.2019 je v laboratoři Laboklin dostupný nový genetický test pro kolie vytvořený na základě výzkumu pneumonie v Bernu. Byl pojmenován Inflammatory Pulmonary Disease - IPD, číslo testu 8373. Zahraniční chovatelé a majitelé intenzivně nechávají své kolie testovat, výsledky mají být hromadně zveřejněny 1.8.2019. Uvidí se, zda budou zveřejněny jen psi s čistými výsledky IPD N/N nebo i ti zbývající. Zatím jsem četla názory, že i přenašeči IPD/N budou i nadále opatrně používáni k chovu ve spojení s čistými. Na základě výsledků, které znám, bude i v ČR nejeden přenašeč. V češtině zatím není žádná informace k dispozici, veterináři o této nemoci nic nevědí. V němčině je tento článek: informace o IPD v NJ, čeká se na zveřejnění vědeckého článku k této problematice. Kdo by měl zájem nechat svého psa otestovat a je členem chovatelského klubu, přiložené potvrzení o členství mu ušetří téměř 400 Kč. Tyto testy budou pravděpodobně prováděny pouze v laboratoři Laboklin.

Zpětně to, co považuji za důležitější než výstavní výsledky.
************** 8.5.2019 jsem dostala z oddělení genetiky University v Bernu zprávu, že byl nalezen " causative genetic defect for a type of recurrent pneumonia in Collies". Tj bylo odhaleno místo mutace zaviňující pneumonii u kolií, která se projevuje tím, že v případě, že štěně tuto mutaci nese po obou rodičích, má respirační problémy způsobené nepohyblivostí řasinek epitelu dýchacích cest. Toto postižení je prý bez neustálého podávání atb neslučitelné se životem. Má autosomálně recesivní dědičnost, přenašeči jsou tudíž zcela zdraví a nijak se to na nich nedá poznat. Když spolu mají dva přenašeči potomky, může to být pro některá štěňata fatální. Během několika týdnů až měsíců má být zveřejněna odborná studie a testy na tuto vadu budou dostupné v laboratoři Laboklin, kde pracují na jejich vytvoření.
************** 4.4.2019 jsem dostala zprávu, že dorazily první vzorky DNA do genetické laboratoře, kde mají dělat výzkum PRA u kolií na základě DNA mého psa Canterbury Tale von der Ischlerbahn a jeho rodiny (dosud přes 30 vzorků DNA jeho všech nejbližších příbuzných, tj. všech jeho sourozenců z vrhu a všech jeho 19 potomků, jeho otce a jeho dvou sourozenců a jeho vnoučat z mých dvou vrhů a dalších jedinců). Nedávno jsem se dozvěděla, že "Currently we have a PHD student looking into all canine PRA.". Od české odbornice, která s nimi mluvila, jsem se dozvěděla, že se nyní bude dělat "studie GWAS (Genome-wide association study) a pak dle výsledku se bude pokračovat dál." Že se tam mám zkusit zeptat, ale až tak koncem července.
Jeden ze sourozenců psa má dle mínění jeho majitele stejné problémy jako můj pes. Ostatní jedinci jsou dle vyjádření jejich majitelů bez jakýchkoli příznaků onemocnění (majitelé obdrželi popis nemoci psaný MVDr Beránkem a popis příznaků ode mne a fotografie očí mého psa), některým jedincům nechali jejich majitelé udělat v posledním roce nové klinické vyšetření DOV,
všichni s výsledkem DOV prostý.
Z potomků psa se jedná o
2 ze 7 jedinců s fenou Bejša z DL (6 let + 3 roky)
2 ze 4 jedinců s fenou Cara Dark Peony z DL (5 let)
2 ze 7 jedinců s fenou Gejša Černá Diana z DL (3 roky)
1 z 1 jedince s fenou Forgotten Charm vd IB (2 roky)

1.6.2019 na Klubové výstavě v Humpolci získala Pia Charming Tale z DL ocenění V1, CAC a tím splnila podmínky pro získání titulu Český šampion.18.5.2019 Na MVP v Litoměřicích získala Sissi Blue z DL ve třídě mladých známku V, dcera feny Gaya Blue z DL Ellen z Černostudničního vrchu získala ocenění V1, CAJC.12.5.2019 Na Klubové výstavě v Chropyni (rozhodčí Paul Lawless) jsem nebyla, byly tam jen mé odchovy, fenka Orča Blue z DL ve třídě otevřené, která získala známku VD a byla uchovněna, fenka Greis Blue z DL ve třídě pracovní získala V2, res CAC a fenka Gaya Blue z DL ve třídě vítězů V3. A dále se zúčastnilo výstavy několik potomků mých odchovů a to ve třídě dorostu psi Alan Ra-Coll získal VN1, mladých psi Artex Jesenická Perla s oceněním V3 a Fík Karino Bohemia V4, v mezitřídě pes Atrej Jesenická Perla, VD 3.
Ve třídě dorostu feny Alpha Ra-Coll s oceněním VN2, Ve třídě mladých fen Cindy Pieses of the Dreams, V2, Feli Karino Bohemia, V. Artex Jesenická Perla, zlatý s vlohou pro tricolor, byl uchovněn hned první den věku, ve kterém to bylo možné. Má skvělé genetické výsledky CEA +/+ normal, DM +/+ normal a MDR1 +/- by parentage. v současné době má již titul Vítěz třídy mladých a Krajský vítěz. On i jeho bratr Atrej Jesenická Perla, tricolor, také uchovněný, mají původ Gek in Black z Dančí louky x Cherie z Dančí louky. Atrej je CEA +/- carrier a je také vítěz třídy mladých. Oba klucí mohou krýt od 12.8.2019.
27.4.2019 se fence Forgotten Charm von der Ischlerbahn narodila čtyři zlatá štěňátka, dva psíci a dvě fenky.
Jejich otcem je pes v Rakousku Free Willy of Woodquarter (Bright Golden Yanik of Woodquarter x Eileen Everybody's Darling of Kassiopeia).20.4.2019 Na Mezinárodní výstavě v Praze - Letňanech - rozhodčí Tereza Knedlhans
získala Pia Charming Tale ocenění V1 CAC, Res CACIB a Olivia Oyl Lady vom Bruggener-Land ocenění V2, res CAC, ve třídě mladých psi Uran Black Sir z DL ocenění V2 a Tabby Sir Olwill VD3, Jack in Blue z DL V1, CAC, Res CACIB a fenka Sissi Blue z DL známku VD, Gaya Blue z DL ve třídě šampionů V3.17.4.2019 se fence Diana in Silverblue z Dančí louky narodila tři trikolorní štěňátka, jediná blue merle fenka krásně zbarvená, byla přidušená a nepodařilo se jí oživit. Zbyl jeden psík a dvě fenky.
Jejich otcem je pes v Německu Luigi vom Rehgebirge (Hidalgo vom Rehgebirge x Inola vom Rehgebirge).14.4.2019 V ZKO Brandýs nad Labem pokus o zkoušku ZZO s Kverčou. Neměli jsme natrénováno, prostředí neznal, ale věřila jsem mu, že to v něm zůstalo ještě z podzima. A chtěla jsem to zvládnout ještě před narozením štěňátek a obdobím horkých dnů.
Kverča to vzal velmi rychle. Rohodčí po započetí zkoušky a povelu k odpoutání psa se zachoval pro mne velmi nečekaně. Nedal hned povel k vypuštění psa na Volno, ale chůzi u nohy. A vyrazil s námi, těsně vedle levé strany psa. Když zadal povel Vyslat psa, sám se zastavil. Kverča využil chvíle, kdy jej nesměl nikdo ovlivňovat k tomu, že si pořádně očuchal, jak vůbec voní chlap, že to je také samec jako on. On k tomu neměl příležitost to ještě zjistit a také bych jej tohle dělat nenechala. Ani na třetí Ke mně nereagoval, pořád zkoumal, takže byl diskvalifikován a šli jsme do auta. V tu chvíli se spustil neskutečný slejvák. Z auta jsem přes plot sledovala psovodku se psem v tom slejváku cvičící a byla jsem Kverčovi mooooc vděčná, že tam nejsme my! Tak jsme se akorát dobře nasmáli a najedli.

13.4.2019 Na Mezinárodní výstavě psů v Českých Budějovicích - rozhodčí Dolejšová Olga
Pia Charming Tale z Dančí louky získala v mezitřídě ocenění V2 res CAC.
Ve třídě mladých psi Tarzan Sir Olwill z DL ocenění V2, ve třídě otevřené psi získal Jack in Blue z DL ocenění V1, CAC, CACIB a BOB a splnil tím podmínky pro udělení titulu Český šampion, Gaya Blue z DL získala V2, res CAC ve třídě šampionů

7.4.2019 Jsme byly s Piou Charming Tale z Dančí louky a Cherií z DL na zkoušce vloh na pasení ovcí NHAT v Dajaveře, rozhodčí Daniela Rájová. Pia jí prošla na dobrou (ohodnocení je výborná a dobrá), Cherinka také. Byl to krásný den, ztrávený s pejskem Frája Zlatý Džekari z Dančí louky a jeho majitelkou. Ti také prošli zkouškou NHAT.
6.4.2019 Na Národní výstavě psů v Ostravě - rozhodčí Dana Fialová
Queran Black Prince z Dančí louky získal v mezitřídě ocenění V2, res CAC.
Ve třídě otevřené psů získal V1 a CAC bratr jeho otce Gerry Black z Dančí louky
a ve fenách získala Pia Charming Tale z Dančí louky V3 a Quintessa Black Opal z Dančí louky také V317.3.2019 Jsme byli s Queranem Black Prince z Dančí louky na zkoušce vloh na pasení ovcí NHAT v Dajaveře, rozhodčí Daniela Rájová. Kverča prošel na výbornou16.3.2019 Jsem se zúčastnila Členské schůze Klubu chovatelů collií a sheltií Praha. Tam jsem převzala ceny za umístění svých psů v soutěži Výstavní pes roku a Sportovní pes roku, podrobnnosti na hlavní straně mých stránek18.1.2019 se fence Fáťa Zlatá Džekarča z Dančí louky narodili dva pejsci, Vilík a Valdík.
Jejich otcem je Kay in Black z Dančí louky (Hidalgo vom Rehgebirge x ).12.1.2019 Na Národní výstavě psů v Brně - Hanácká - rozhodčí Tereza Knedlhans
Queran Black Prince z Dančí louky získal ocenění VD1.
Ve třídě otevřené feny získala Pia Charming Tale z DL V1 a CAC.3.1.2019 Rok jsme začali preventivním očním vyšetřením DOV u MVDr Beránka. Pia Charming Tale z DL (rok a půl) i její matka Forgotten Charm vd Ischlerbahn (7 let) mají nález DOV prostý.

Novinky 2018

Novinky 2014

Novinky 2013

Novinky 2012

Novinky 2011

Novinky 2010

Novinky 2009